Stres najprościej można zdefiniować jako reakcję organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę, obciążają lub przekraczają nasze zdolności do skutecznego poradzenia sobie. Jest zjawiskiem biologicznym, odpowiedzią organizmu na stawiane mu wymagania – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Stres daje naszemu ciału sygnał: „walcz albo uciekaj”, co miało gwarantować naszym przodkom przetrwanie, a więc wyostrza czujność, zwiększa prędkość działania i wytrzymałość, mobilizuje organizm do działania. Żadna mobilizacji nie odbywa się jednak bez kosztów – i w tym tkwi dzisiejszy problem ze stresem. Mnogość stresorów i brak poczucia bezpieczeństwa, które dla organizmu jest sygnałem, by wyjść z trybu “walcz albo uciekaj” i rozpocząć procesy samonaprawcze, powoduje chroniczną nadmobilizację i przepalanie zasobów organizmu, co jest przyczyną wielu problemów.
Skutki przewlekłego stresu:
- spadek produktywności i kreatywności,
- problemy z pamięcią,
- problemy z zasypianiem, płytki sen, bezsenność,
- wahania nastroju,
- zmęczenie i przygnębienie,
- depresja,
- spadek odporności organizmu,
- choroby serca i układu krążenia,
- wrzody żołądka i dwunastnicy,
- cukrzyca,
- nowotwory.
Według najnowszych badań, 60 do 80 proc. wizyt lekarskich może być związanych ze stresem.
Kogo dotykają skutki przewlekłego stresu?
Według raportu Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego „Kondycja psychiczna Polaków”, aż 62 proc. Polaków przynajmniej raz w tygodniu doświadcza stresu. Prawie połowa Polaków (49 proc.) odczuwa stres związany z rosnącymi kosztami życia, aż 39 proc. z wysoką inflacją, a 34 proc. wskazuje pracę jako jeden z kluczowych czynników wywołujących u nich stres, wysoki poziom stresu również wywołuje u nas troska o zdrowie swoje (29 proc.) oraz najbliższych (28 proc.).
Stres dotyczy różnych grup wiekowych i zawodowych, osób bezrobotnych, emerytów, młodzieży, osób samotnych i rodzin – wszystkich.
Zadbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich, zredukuj stres!