Arteterapia – czyli zredukuj stres przez sztukę

Codzienne obowiązki, problemy, z którymi się zmagamy na codzień, praca, czy docierające do nas wiadomości ze świata – wszystko to, może powodować stres i obciążać nasz organizm. Nie od dziś jednak wiadomo, że sztuka, to szczególnie wyjątkowa pomoc, w celu odreagowania napięć, a techniki arteterapeutyczne wykorzystywane są w warunkach klinicznych, w celu poprawy samopoczucia i zmniejszenia skutków stresu.

W arteterapii korzysta się z różnorodnych działań twórczych:

  • Plastyka, malarstwo, rzeźba, sztuki przestrzenne (arteterapia)
  • Muzyka i dźwięk (muzykoterapia i terapia dźwiękiem)
  • Ruch i taniec (terapia tańcem i ruchem)
  • Ruch, teatr i słowo (drama i psychodrama)
  • Słowo (biblioterapia)
  • I wiele innych

Badania potwierdzają, że kreatywny proces twórczy angażuje auto-ekspresję, pozwalającą ludziom rozwiązywać konflikty i problemy, rozwijać interpersonalne umiejętności, problemy z zachowaniem, zmniejszać stres, polepszać poczucie własnej wartości i samoświadomości, osiągnąć wgląd.

Jak działa arteterapia?

Ekspresja artystyczna powoduje w człowieku uczucie wyzwolenia, można to określić jako katharsis (z greckiego – oczyszczenie). Polega to na tym, że w pewnym momencie, gdy intensywnie i z zaangażowaniem pracujemy nad swoim dziełem, „puszczają” blokady emocjonalne, nagromadzone emocje znajdują w końcu ujście, lęki ustępują, zmniejsza się napięcie.

W terapii przez sztukę szczególnie stawia się na odkrywanie potencjału twórczego w sobie. Mniej istotny jest w niej efekt, natomiast kluczowy staje się akt tworzenia – ten moment kiedy jesteśmy cali pochłonięci działaniem, nasze ciało i umysł jest zajęty tylko kreacją. W arteterapii nie chodzi o zdolności, talent, a o proces tworzenia.

Malowanie, kolorowanie czy rysowanie nie tylko pomaga nam się uspokoić i zrelaksować. To jest też dobra okazja do tego, by aktywizować jednocześnie prawą i lewą półkulę mózgu, poprawić zdolności manualne, ćwiczyć koncentrację, cierpliwość i precyzję. Malując czy kolorując wyciszamy galopujące myśli, stany lękowe i niepokoje. Kolorowanie jest stosowane w terapii osób chorych na depresję, demencję, Alzheimera czy Parkinsona. Po spędzonym w kreatywny sposób wieczorze będziemy wypoczęci o wiele bardziej niż gdy spędzimy czas przed telewizorem lub komputerem.

Dołącz do grupy na Facebooku, aby być
na bierząco z nowościami na portalu

Zajrzyj na nasze forum dyskusyjne
aby zadać pytania dotyczące wykładów