Kontakt z naturą warunkiem zdrowia

Kontakt z naturą jest niezbędny dla naszego dobrostanu fizycznego i psychicznego. Natura nas wspiera, uspokaja, zakotwicza w teraźniejszości, napełnia energią, leczy, a relaksujące praktyki oparte o świadome obcowanie z przyrodą są proste i dostępne dla każdego.

Badania pokazują, że ludzie bardziej związani z naturą są zwykle szczęśliwsi w życiu i częściej wyrażają poczucie, że ich życie jest szczęśliwe. Kontakt z naturą pomaga odczuwać spokój i radość, rozwija kreatywność, ułatwia koncentrację, obniża poziom kortyzolu, reguluje zegar biologiczny, dzięki czemu lepiej śpimy, mamy więcej energii i jesteśmy zdrowsi.

Dwie godziny dla zdrowia

Badania przeprowadzone na University of Exeter w Wielkiej Brytanii dowodzą, że już dwie godziny tygodniowo spędzone na łonie natury mają zbawienne korzyści dla naszego zdrowia. W ramach badania 20 tysięcy uczestników zapytano o ich codzienną rutynę oraz czas poświęcany na kontakt z naturą. Jak się okazało, osoby, które przynajmniej raz w tygodniu znajdowały czas na regenerację na świeżym powietrzu deklarowały znacznie lepsze samopoczucie psychiczne oraz fizyczne.

Z przeanalizowanych danych wynika, że znaczenia nie miały w tym kontekście inne czynniki, takie jak wiek, płeć, wykonywany zawód czy status społeczny badanych osób. Natura nikogo nie dyskryminuje, na wszystkich działa tak samo zbawiennie.

Zadbaj o swoje zdrowie: idź do lasu!

Naukowcy dowodzą, że już samo bierne umożliwienie umysłowi skoncentrowania się na przyjemnych myślach dotyczących natury wpływa na redukcję stresu na poziomie fizjologicznym, tj. obniżenie pobudzenia współczulnego. Ta technika relaksacyjna jest z powodzeniem stosowana w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego. Nic jednak nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z naturą, szczególnie z leśnym ” mikrokosmosem”.

Leśne powietrze jest bogate w olejki eteryczne o działaniu odprężającym, lecznicze fitoncydy, czyli związki hamujące rozwój bakterii i grzybów, a także jest zjonizowane ujemnie, co wspiera nasz układ odpornościowy, nerwowy i krążenia. W lesie korzystne dla człowieka jest również nasłonecznienie: bogatsze w widmo z zakresu światła niebieskiego i zielonego, indukujące stan relaksu oraz mniejsza ekspozycja na wiatr, hałas i wahania czynników środowiskowych.

Zbawienny wpływ spacerów po lesie na organizm człowieka dokładnie przebadali Japończycy, którzy stworzyli termin shinrin-yoku, oznaczający „kąpiel leśną” lub „wchłanianie leśnej atmosfery”. Jest to prosta, prozdrowotna praktyka uważnego kontaktu z naturą i zanurzaniu się w niej wszystkimi zmysłami, o której napiszemy szerzej w jednym z kolejnym artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do grupy na Facebooku, aby być
na bierząco z nowościami na portalu

Zajrzyj na nasze forum dyskusyjne
aby zadać pytania dotyczące wykładów