Dźwięki wpływają na nasz nastrój, emocje i zdolność koncentracji. Muzyka może przynosić ukojenie lub pobudzać. Stosując odpowiednie dźwięki z łatwością osiągniemy stan relaksu lub zwiększymy wydajność uczenia się, poprawiając swoją zdolność percepcji.
Skąd się biorą fale dźwiękowe
W wyniku drgania ciał (niekoniecznie instrumentów), będących źródłem dźwięku, powstają fale. Przepływająca fala dźwiękowa wywołuje zmiany ciśnienia powietrza, które z kolei sprawiają, że bębenki w uszach zostają wprawione w drgania – to element procesu słyszenia. Element, bowiem percepcja u człowieka jest multisensoryczna, co oznacza, że słyszymy nie tylko dzięki bębenkom w uszach, ale też całej powierzchni naszego ciała.
Stymulacja mózgu dźwiękami
Analizując zapis EEG można zauważyć, że fale mózgowe są zróżnicowane pod względem częstotliwości. Badania naukowe udowadniają, że na częstotliwość fal mózgowych można wpływać poprzez wybrane bodźce wzrokowe i dźwiękowe. I tak poprzez dobór odpowiednich częstotliwości fal dźwiękowych, możemy relaksować nasz umysł lub pobudzać skupienie.
Odprężające właściwości mają dźwięki natury, szczególnie szum o charakterze stałym i rytmicznym, jak szum fal, wiatru, deszczu, czy strumienia. Nasz mózg, zamiast koncentrować się na różnorodnych bodźcach słuchowych, które mogą nas drażnić lub niepokoić, skupia się na jednolitym dźwięku.
Negatywny wpływ hałasu na mózg
Częstotliwości wpływające na mózg to także hałas, który może przyspieszać proces starzenia się organizmu oraz stanowić przyczynę wielu chorób. Hałas powoduje zmęczenie, obniżenie reakcji psychicznych oraz problemy ze skupieniem uwagi.
Czym jest dźwiękoterapia
Dźwiękoterapia to sposób oddziaływania jedną częstotliwością (jednym dźwiękiem), lub zestawieniem szeregu częstotliwości (kilku dźwięków jednocześnie lub kolejno po sobie) mającym wywołać określony skutek u osób poddanych zabiegowi.
Leczenie muzyką znane jest od pokoleń. Terapie dźwiękowe mają za zadanie przynosić spokój, łagodzić stres oraz wyciszać układ nerwowy, dzięki czemu możliwa jest regulacja emocji.
Koncerty instrumentów terapeutycznych – masaże dźwiękiem i kąpiele w dźwiękach
Dźwięki mis i gongów od 5 tysięcy lat znajdują zastosowanie w hinduskiej sztuce uzdrawiania i do dziś służą uspokajaniu emocji oraz odnajdowaniu harmonii, co sprzyja zdrowiu na wszystkich płaszczyznach.
Wibracje instrumentów terapeutycznych powodują drżenie cząsteczek wody w organizmie, dzięki czemu nasze ciało może w naturalny sposób wejść w procesy regeneracyjne. Fala dźwiękowa o wysokiej częstotliwości dobroczynnie wpływa na rozluźnienie mięśni i struktur powięzi, co sprzyja głębokiemu fizycznemu odprężeniu.
Pozytywny wpływ wibracji instrumentów terapeutycznych na organizm dotyczy:
- redukcji stresu,
- wyciszania natłoku myśli,
- procesów usuwania toksyn z organizmu,
- likwidowania napięć,
- wzrostu motywacji,
- niwelowania problemów z koncentracją, przewlekłym zmęczeniem, bólami pleców, karku, głowy, bezsennością, lękiem przed podejmowaniem decyzji,
- wspierania procesów rehabilitacji stawów i kręgosłupa,
- stymulującego działania na wszystkie meridiany i poszczególne organy ciała – podobnie jak akupunktura,
- poprawy procesów metabolicznych i oddychania wewnątrzkomórkowego.