Przytulamy się gdy jesteśmy smutni, szczęśliwi, gdy kochamy. A naukowcy wypowiadają się jednogłośnie: bez względu na to, czy przytulamy dziecko, partnera, rodziców, przyjaciółkę, czy nawet psa – bliskość i dotyk dobroczynnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.
Hormon stresu vs przeciwlękowa oksytocyna
Jedną z intuicyjnych reakcji na stres jest potrzeba, aby się do kogoś przytulić. Natura wie co robi – czuły dotyk uruchamia mechanizmy fizjologiczne i psychologiczne, które przyczyniają się do redukcji lęku i stresu.
Jednym z najważniejszych efektów przytulania jest zwiększenie poziomu oksytocyny, nazywanej „hormonem przytulania”. Badania wykazały, że poziom oksytocyny znacząco wzrasta podczas dotyku oraz bliskości fizycznej z innymi osobami. Oksytocyna odgrywa kluczową rolę w tworzeniu więzi społecznych i emocjonalnych, ma działanie uspokajające i redukujące stres, zwiększa zaufanie, empatię oraz poczucie bezpieczeństwa.
Przytulanie aktywuje układ przywspółczulny – odpowiedzialny za odpoczynek i regenerację organizmu – co prowadzi do obniżenia tętna i ciśnienia krwi oraz zmniejszenia poziomu kortyzolu, zwanego „hormonem stresu”.
Zwiększanie poczucia szczęścia
Podczas przytulania wzrasta również poziom serotoniny i dopaminy, które są kluczowymi neuroprzekaźnikami regulującymi nasz nastrój i emocje. Serotonina odpowiada za nasze samopoczucie psychiczne – jej niski poziom jest często związany z depresją i zaburzeniami nastroju. Dopamina z kolei jest związana z systemem nagrody i motywacji w mózgu. Badania pokazują, że przyjemny, fizyczny kontakt z innymi ludźmi, zwiększa poziom tych neuroprzekaźników, zwiększając nasze poczucie szczęścia.
Poprawa zdrowia
Wpływ zmian poziomu wymienionych powyżej hormonów na nasze zdrowie jest niezwykle szeroki. Można powiedzieć, że przytulanie wzmacnia nasz układ odpornościowy, poprawia wydolność układu krążenia, w tym wzmacnia mięsień sercowy, poprawia jakość naszego snu i przynosi ulgę w bólu, gdyż oksytocyna jest naturalnym środkiem przeciwbólowym.
Przytulanie samego siebie, głaskanie psa
Naukowcy zauważyli również, że uspokajająco działa na nas nasz własny dotyk – na przykład położenie sobie dłoni na sercu lub czułe objęcie siebie samego. Kortyzol spada również w przypadku przytulenia przez obcą osobę, chociaż zdecydowanie lepiej działa dotyk bliskich. Badanie potwierdzają również, że bliska interakcja ze zwierzęciem, taka jak głaskanie czy przytulanie, również redukuje stres, poprzez obniżenie stężenia kortyzolu i ciśnienia krwi.