Jak obserwować swój oddech?

Oddech jest podstawą naszej siły życiowej. Sposób w jaki oddychamy wywiera wpływ na ciało i na to jak się czujemy, dlatego nie zawsze oddychamy tak samo. Czynność ta odbywa się na poziomie nieświadomym, ale mamy także możliwość świadomej obserwacji oddechu i jego korekcji, poprzez przechodzenie do najzdrowszego trybu oddechowego: dolnożebrowego, przeponowego.

Po co nam czucie swojego oddechu?

Czucie swojego oddechu pomaga w ocenie naszego stanu psychicznego, może pomóc zatrzymać rozwijające się objawy stresu i niepokoju – warto wiedzieć, że silny stres może zaburzać i odcinać odczuwanie swojego ciała, nie pozwalając na wgląd w emocje i potrzeby fizyczne. Warto jest więc trenować uważność oddechu, by wspierać zdrowie ciała i umysłu.  

Wskazówki jak obserwować swój oddech

Wykorzystaj swoje dłonie. Połóż jedną dłoń na mostku, drugą i pomiędzy dolnymi żebrami, nad pępkiem i obserwuj ruchy swojego ciała. Czujesz unoszenie i opadanie? Zaobserwuj w którym momencie, które części ciała unoszą się i w jakim tempie. Oceń prędkość swojego oddechu – oddychasz szybko, czy wolno? Co jest dłuższe wdech czy wydech? Czy oddech jest regularny? Czy jesteś w stanie zauważyć moment pauzy, gdy ciało nie rusza się? Ile on trwa?

Wykorzystaj swoje zmysły do obserwacji oddechu. Zauważ czy i gdzie słyszysz swój oddech? Czy czujesz przepływ powietrza przez nozdrza? Czujesz jego temperaturę? Różnicę w wydychanym i wdychanym powietrzu? Czy czujesz falę, dotyk powietrza pod nosem? W swoim gardle?

Nie krytykuj siebie za to, jak oddychasz. Obserwuj, nie oceniaj czy oddychasz dobrze, czy źle. Ćwiczenia oddechowe mają na celu osiągnięcie większego spokoju, a nie generowanie dodatkowego stresu. Zaufaj procesowi, po prostu rejestruj wysyłane przez ciało informacje. I nie spiesz się – stopniowo, z wyrozumiałością i czułością wprowadzaj korektę oddechu.

Dołącz do grupy na Facebooku, aby być
na bierząco z nowościami na portalu

Zajrzyj na nasze forum dyskusyjne
aby zadać pytania dotyczące wykładów