mniej stresu - więcej spokoju

Ograniczyć stres...

Gdybym żył 100 lat temu, ilość decyzji które pojąłbym w ciągu życia, ilość informacji które pochłonąłby mój umysł, byłyby mniej więcej tak duże jak w ciągu tygodnia życia w dzisiejszych czasach. Technologia umożliwia nam dłuższe życie, komunikację na odległość, dostęp do zasobów, które pozwalają nam poznawać i rozumieć świat. Jednocześnie współczesny, złożony styl życia niesie ze sobą spore wyzwania.

Do ogromu informacji i mnogości decyzji, dochodzi presja posiadania i konsumpcji. Żeby być, musisz mieć – krzyczą reklamy i sprzedawcy. Żeby mieć musisz pracować, więcej, efektywniej, sprytniej. Jak często znajdujesz czas na zadanie sobie pytania o to gdzie są twoje granice? Nie te fizyczne, te całkiem wyraźnie dają o sobie znać gdy do nich docierasz. Chodzi o te psychiczne. Coraz więcej ludzi cierpi na przewlekły stres. Nerwice, depresje i wypalenie zawodowe coraz częściej stają się częścią naszego życiowego doświadczenia. Powoli staje się jasne, że umiejętność zarządzania swoim umysłem a w szczególności umiejętność panowania nad stresem, stają się konieczną kompetencją nie tylko dla wybranych managerów i przedsiębiorców, którym firmy fundują drogie szkolenia, ale dla nas wszystkich - dla przeciętnych ludzi, którzy żyją w świcie nieustannej zmiany, codziennie przerzucają przed swoje umysły gigabajty danych, dają odpór setkom kuszącym i próbującym wpłynąć na nas reklamom i przekazom marketingowym, podejmują dziesiątki decyzji w krótkim czasie. System edukacji wyraźnie nie nadąża za tymi potrzebami i nie uczy nas tego jak radzić sobie z napięciem i stresem.

Od kiedy pamiętam byłem osobą podatną na stres, łatwo wpadałem w spiralę negatywnych myśli i przejmowałem się przyszłością albo rozpamiętywałem przeszłość. Ani szkoła ani studia nie przygotowały mnie do radzenia sobie z tym aspektem życia. Przyszedł jednak taki moment, w którym musiałem nabrać umiejętności radzenia sobie ze swoim umysłem i swoimi tendencjami do stresowania się. Inaczej nie dałbym sobie rady. To jest możliwe, tego da się nauczyć i doskonalić się w tym. Nie twierdzę, że jest to łatwe i szybkie. Z pewnością nie tak szybkie jak kolejne zakupy, serial, gra komputerowa, kilka drinków wieczorem lub inne sposoby odwrócenia uwago od tego jak się czujesz. Jest to jednak możliwe i dużo bardziej trwałe a przede wszystkim powoduje, że w codziennym doświadczeniu życia pojawia się więcej szczęścia, więcej zgody i więcej pełni życia.

Zapraszam Cię do rozwoju umiejętności panowania nad stresem. Umów się ze mną na bezpłatną konsultację.
 

Droga do spokoju
15 grudnia 2018

 

 

 

Copyright zredukujstres.pl, Blue way up Patryk Lange, Grodzka 42/1, 31-044 Kraków
NIP 6612005665, REGON 123031293
tel. +48 601 959 519, info/@/ zredukujstres.pl

polityka prywatności

 

Instytut Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego
Fundacja Przestrzeń Rozwoju

współpraca

Zredukujstres na Facebook
Motywatorium Katarzyna Kuzak