Harmonogram wykładów

Weź udział w wykładach z cyklu „Zredukuj stres”, na których poznasz różnorodne techniki relaksacyjne i sposoby obniżania poziomu stresu. Zdobądź praktyczną wiedzę i wskazówki do wdrożenia w codzienną rutynę dbania o zdrowie, a także do stosowania doraźnie w wymagających emocjonalnie momentach.

Wszystkie wykłady są powtarzane w godzinach porannych i wieczornych, abyś mógł/mogła uczestniczyć w nich, mimo codziennych obowiązków.

TEMATYKA I TERMINY WYKŁADÓW:

SPOTKANIE #1: Istota stresu – zrozumieć, by pokonać
Podczas tego warsztatu dowiesz się czym jest stres, jaka jest jego mechanika, jak wpływa na nasze ciało i umysł, po co jest nam potrzebny i czemu jest problemem. Otrzymasz zestaw wspierających praktyk i narzędzi, które pomogą Ci wyregulować układ nerwowy i nauczą wyhamowywać reakcję stresu w ciele.

SPOTKANIE #2: Trening umysłu w redukcji stresu
Podczas tego warsztatu dowiesz się jak ewolucja i kultura warunkują nasze myślenie i zachowania. Dowiesz się czym jest uważność (mindfulness) i dlaczego jest skutecznym antidotum na stres. Nauczysz się ładować swój psychiczny powerbank dzięki praktyce życzliwości i wdzięczności. 

SPOTKANIE #3: Oddech i ruch w redukcji stresu
Podczas tego warsztatu dowiesz się jak regularna praktyka ruchu wspiera naturalną odporność organizmu, jak istotne jest zwiększanie świadomości ciała i jak przebiegać powinien zdrowy oddech. Poznasz medytację w ruchu, podstawowe pozycje jogi i proste ćwiczenia oddechowe, które można stosować jako pierwszą pomoc w sytuacjach silnego stresu.

SPOTKANIE #4: Kreatywne zajęcia w redukcji stresu
Podczas tego warsztatu dowiesz się w jaki sposób działania artystyczne, takie jak kolorowanki, tworzenie kolaży czy intuicyjne pisanie, pomagają harmonizować umysł i jakie potrzeby realizują. Po części teoretycznej przejdziemy do części praktycznej: zajęć z arteterapii (wszystkie potrzebne pomoce zapewniają organizatorzy).

SPOTKANIE #5: Rola zmysłów w redukcji stresu
Podczas tego warsztatu dowiesz się jak wykorzystać świadomość bodźców wywołujących uczucie spokoju, przyjemność czy poczucie bezpieczeństwa w walce ze stresem. Dowiesz się jak zapachy, smaki, faktury, kolory i rozmaite doznania zmysłowe wpływają na emocje i jak możesz je wykorzystać, dbając o dobre samopoczucie.

SPOTKANIE #6: Relaksująca siła natury
Podczas tego warsztatu dowiesz się dlaczego kontakt z naturą jest niezbędny dla naszego dobrostanu fizycznego i psychicznego. Poznasz genezę, zasady i działanie praktyk prozdrowotnych: pochodzących ze współczesnej Japonii kąpieli leśnych shinrin yoku, prostych ćwiczeń uważności w naturze i praktyki uziemiania.

SPOTKANIE #7: Koncert gongów i mis tybetańskich
Podczas tego spotkania poznasz odrobinę historii i dowiesz się jak działają instrumenty terapeutyczne, stosowane od tysięcy lat przez kultury wschodu. Następnie poddasz się kojącemu masażowi dźwiękiem – harmonizującemu działaniu wibracji, które usuwają napięcia, zmęczenie i lęki, regenerują oraz odświeżają ciało i umysł.

lokalizacja zajęć porannych: Świetlica w Regułach, ul. Wiejska 13, Reguły
lokalizacja zajęć wieczornych: Urząd Gminy Michałowice, Al. Powstańców 1, Reguły